Стерильна культура рижію сійного (Camelina sativa (L.) Crantz) сорту «Клондайк»: особливості отримання та мультиплікації in vitro.
Анотація
Переважна частина енергетичних потреб людства задовольняється викопним паливом. У найближчий перспективі, використання невідновлюваних видів ресурсів не зможе сприяти стійкому розвитку світової економіки через виснаження їхніх запасів, зростанню цін на нафту та значну шкоду довкіллю. Зазначені екологічні та економічні ризики є підґрунтям для розвитку відновлюваної біоенергетики. Олійні культури розглядають як перспективне джерело для виробництва біопалива. Одним із напрямків робіт у колі окресленої проблематики є відбір, селекція та розробка біотехнологій перспективних олійних культур, зокрема, і рижію сійного Camelina sativa (L.) Crantz.
У тексті статті висвітлено методичні питання щодо отримання стерильної культури сорту рижію сійного української селекції «Клондайк» та розробці процедур її подальшої мультиплікації in vitro. При опрацюванні завдань дослідження використовували класичні морфологічні та біотехнологічні методи отримання та ведення стерильних рослинних культур.
Асептичну культуру рижію отримано із зиготичних зародків насіння. Ми оптимізували процедуру стерилізації рослинного матеріалу та вперше показали позитивний вплив на хід знезараження стерилянтів типу Тhіmerosal (0,01 %, Merck, експозиція 15-20 хв) та біглюконат хлоргексидину (0,05 %, експозиція 30-35 хв).
Встановлено, що для дослідного сорту рижію на початкових етапах введення та надалі у разі клонального мікророзмноження, оптимальним прописом базового середовища є Мурасіге-Скуга (МС). Найкращі показники приросту біомаси нами були зафіксовані на середовищі МС із вмістом цукрози в межах 20 г/л.
Отже, нами була опрацьована процедура знезараження та отримана стерильна культура рижію, підібрані середовища для введення та подальшої мультиплікації для нарощування рослинної біомаси in vitro.
Результати отримані в ході робіт є складовою комплексного дослідження й будуть використані при розробці еколого-інноваційних підходів ефективного використання відновлюваних рослинних ресурсів шляхом фотокаталітичної конверсії біомаси.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).