Стерильна культура рижію сійного (Camelina sativa (L.) Crantz) сорту «Клондайк»: особливості отримання та мультиплікації in vitro.

Автор(и)

  • R. Ivannikov M.M. Gryshko National Botanical Garden of the National Academy of Sciences of Ukraine
  • V. Anishchenko L.M. Litvinenko Institute of Physical-Organic Chemistry and Coal Chemistry of NAS of Ukraine
  • I. Laguta Chuiko Institute of Surface Chemistry of NAS of Ukraine
  • P. Kuzema Chuiko Institute of Surface Chemistry of NAS of Ukraine
  • N. Smirnova Chuiko Institute of Surface Chemistry of NAS of Ukraine
  • O. Stavinskaya Chuiko Institute of Surface Chemistry of NAS of Ukraine

Анотація

Переважна частина енергетичних потреб людства задовольняється викопним паливом. У найближчий перспективі, використання невідновлюваних видів ресурсів не зможе сприяти стійкому розвитку світової економіки через виснаження їхніх запасів, зростанню цін на нафту та значну шкоду довкіллю. Зазначені екологічні та економічні ризики є підґрунтям для розвитку відновлюваної біоенергетики. Олійні культури розглядають як перспективне джерело для виробництва біопалива. Одним із напрямків робіт у колі окресленої проблематики є відбір, селекція та розробка біотехнологій перспективних олійних культур, зокрема, і рижію сійного Camelina sativa (L.) Crantz.

У тексті статті висвітлено методичні питання щодо отримання стерильної культури сорту рижію сійного української селекції «Клондайк» та розробці процедур її подальшої мультиплікації in vitro. При опрацюванні завдань дослідження використовували класичні морфологічні та біотехнологічні методи отримання та ведення стерильних рослинних культур.

Асептичну культуру рижію отримано із зиготичних зародків насіння. Ми оптимізували процедуру стерилізації рослинного матеріалу та вперше показали позитивний вплив на хід знезараження стерилянтів типу Тhіmerosal (0,01 %, Merck, експозиція 15-20 хв) та біглюконат хлоргексидину (0,05 %, експозиція 30-35 хв).

Встановлено, що для дослідного сорту рижію на початкових етапах введення та надалі у разі клонального мікророзмноження, оптимальним прописом базового середовища є Мурасіге-Скуга (МС). Найкращі показники приросту біомаси нами були зафіксовані на середовищі МС із вмістом цукрози в межах 20 г/л.

Отже, нами була опрацьована процедура знезараження та отримана стерильна культура рижію, підібрані середовища для введення та подальшої мультиплікації для нарощування рослинної біомаси in vitro.

Результати отримані в ході робіт є складовою комплексного дослідження й будуть використані при розробці еколого-інноваційних підходів ефективного використання відновлюваних рослинних ресурсів шляхом фотокаталітичної конверсії біомаси.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-20

Номер

Розділ

Статті