Динаміка поживного режиму ґрунту за різних систем основного обробітку ґрунту та удобрення в сівозміні на зрошенні
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi2018.03.011Анотація
В статті відображено результати дослідження з вивчення впливу основного обробітку ґрунту та удобрення на динаміку поживного режиму ґрунту.
Метою досліджень було встановити вплив основного обробітку ґрунту та удобрення на динаміку поживного режиму при вирощуванні польових культур в короткоротаційній зрошуваній сівозміні в умовах півдня України. Завдання дослідження полягало у встановленні впливу досліджуваних факторів на формування показників поживного режиму ґрунту – динаміка нітрифікаційної здатності та фосфорно-калійного режиму живлення ґрунту під посівами сільськогосподарських культур в сівозміні на зрошенні.
Польові досліди були проведені згідно методик дослідної справи. Агротехніка вирощування досліджуваних сільськогосподарських культур в зрошуваній сівозміні була загальновизнаною для умов півдня України.
Встановлено, що кількість нітратів до компостування зразків у шарі ґрунту 0-40 см за проведення різноглибинного полицевого обробітку становила в середньому по сівозміні 90,2 мг/кг, тоді як у ґрунті варіантів диференційованих обробітків, порівняно з контролем, зменшення складало 30,9-33,1%, а найбільше зниження спостерігається у варіантах з одноглибинним мілким поверхневим розпушуванням, що обумовлено особливостями проходження біологічних процесів та трансформації нітратів.
Застосування диференційованих систем обробітку ґрунту, підвищення доз внесення мінеральних добрив до N90 під посіви ячменю озимого, до N180 під кукурудзу та обробка насіння сої інокулянтами на фоні внесення N60, за оптимального режиму зрошення забезпечують формування високої нітрифікаційної здатності ґрунту, як під сільськогосподарськими культурами, так і в сівозміні в цілому. Характеризуючи показники нітрифікаційної здатності ґрунту, слід відзначити її зниження від початку до кінця вегетації на 19,3-30,3%. Вміст рухомих сполук фосфору в шарі ґрунту 0-40 см за різних систем основного обробітку був високий і в середньому по сівозміні складав 44,0-64,0 мг/кг ґрунту, а за вмістом рухомих сполук калію відповідав середньому рівню забезпеченості, і коливався в діапазоні 249-291 мг/кг ґрунту.
Ключові слова: поживний режим ґрунту, зрошувана сівозміна, основний обробіток ґрунту, удобрення, азот, нітрифікаційна здатність ґрунту, фосфор, калій.
Посилання
Akbarov, O.R. (2006) K probleme razvitiya adaptivno-landshaftnoy sistemu oroshaemogo zemledeliya i povusheniya ego prodouctivnosti [To the problem of development of the adaptive-landscape system of the irrigated agriculture and increase of his productivity] // Novoe v vodnom hozyaystve [New in the water farming]. 4, 30-35.
Bourakov, V. I. (1990) Sistema zemledeliya i agrolandshaft [System of agriculture and agro landscape]// Zemledelie [Agriculture]. 4, 40-45.
Lymar, A.O. (2006) Intensyvni korotkorotatsiyni zroshuvani sivozminy v systemi zemlerobstva Pivdennoho Stepu Ukrayiny [Intensive short-term irrigated crop rotations in the system of agriculture of the Southern Steppe of Ukraine]. Bulletin of agrarian science of the Black Sea Region, 1, 8-15.
Cisil, V.I. (2000) Biologichescoe zemledelie v Ukraine: problemu i perspective [Biological agriculture in Ukraine: problems and prospects]. Kharkov: Shtrikh. 162.
Kook, J.U. (1970) Regoulirovanie plodorodiya pochvu [Adjusting of fertility of soil]. Moscow : Kolos. 520 s.
Kots, S.Ya, Patica, N.I., Patica, V.F. (2008) Microbiologichna trasformatsiya azotu v gruntah [Microbiological to transformation nitrogen in soil] // Kormu i cormovirobnitstvo [Sterns and forage production]. 62. 228-234.
Ushkarenko, V.O., Nikishenko, V.L., Holoborodko, S.P., Kokovikhin, S.V. (2009). Dyspersiinyi i koreliatsiinyi analiz rezultativ polovykh doslidiv: monohrafiya [Dispersion and correlation analysis of field experiments: monograph]. Kherson. Ukraine: Ailant, 372.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).