Відновлення родючості чорнозему опідзоленого і продуктивність культур в сівозміні Правобережного Лісостепу
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi2018.03.017Анотація
В статті наводяться результати дослідження впливу різних систем обробітку ґрунту і форм добрив на родючість чорнозему опідзоленого Правобережного Лісостепу і продуктивність культур в ланці короткоротаційної сівозміни горох – озима пшениця – цукрові буряки. За результати дослідження встановлено, що відновлення родючості чорнозему опідзоленого відбувається лише за внесення органо-мінеральних добрив у вигляді соломи, сидератів та мінеральних добрив в нормі N110P61K118 ,або поновленої норми мінеральних добрив +8 т гною у поєднанні з застосуванням соломи і сидератів. Застосування безполицевого розпушення за комбінованої системи обробітку ґрунту в сівозміні сприяло збереженню органічної речовини ґрунту і кращому гумусоутворенню та покращувало поживний режим ґрунту.
Продуктивність культур зростала за внесення мінеральних і органічних добрив, а системи обробітку ґрунту значно менше впливали на врожайність культур. Збір кормових одиниць особливо зростав на варіантах з внесенням мінеральних добрив, соломи і сидератів та половинної норми мінеральних добрив у поєднанні з гноєм, соломою і сидератами. За полицевої системи обробітку ґрунту підвищення врожайності в середньому в ланці за рік складало відповідно систем удобрення 2,20 і 3,20 т/га, за комбінованого обробітку – 2,59 і 3,17 т/га. В сучасних умовах оптимальним варіантом удобрення, що дозволяє відновити родючість чорнозему опідзоленого та підвищити продуктивність ланки сівозміни горох – озима пшениця – цукрові буряки є внесення повної норми мінеральних добрив N110P61K118 у поєднанні з застосуванням соломи і сидератів.
Ключові слова: чорнозем, відновлення родючості ґрунту, гумус, продуктивність ланки сівозміни
Посилання
Adamchuk, V. V., Bulhakov, V. M., Tanchyk, S. P., Nadytko, V. T. (2016). Suchasni problemy oranky yak osoblyvoho pryiomu obrobitku hruntu [Modern problems of plowing as a special method for soil cultivation]. News of agrarian sciences. 2016. No. 1. P. 5-10.
Saiko, V. F. (2011). Naukovi osnovy stiikoho zemlerobstva v Ukraini [Scientific bases of sustainable agriculture in Ukraine]. News of agrarian sciences. 2011. No. 1. P. 5-12.
Shuvar U. A., Roik M. V. ed. (2016). Syderatsiia v tekhnolohiiakh suchasnoho zemlerobstva [Sideration in technologies of modern agriculture]. Ivano-Frankivsk: Symfoniia forteb 180.
Panasenko, O. S. (2013). Dynamika biolohichnoi produktyvnosti ta strukturnoho stanu chornozemiv typovykh riznykh ecosystem [Dynamics of biological productivity and structural state of typical chernozems of different ecosystems]. Herald of KhNAU. 2013. Vol. 1. P. 12-16.
Tkachenko, M. A. (2013). Vplyv pobichnoi produktsii na vidtvorennia humusu za orhanichnoho zemlerobstva [Influence of by-products on reproduction of humus for organic farming]. Collection of Scientific Works of NSC “Institute of Agriculture NAAS”, 1-2, 10-15.
Demydenko, O. V., Tonkha, O. L., Bykova, O. Ye. (2014). Biofizychna samorehuliatsiia rodiuchosti chornozemiv pry hruntozakhysnomu zemlerobstvi [Biophysical self-regulation of fertility of chernozems in soil protection agriculture]. Herald of KhNAU. 2014. No. 1. P. 29-35.
Dehtiarov, V. V., Krokhin, S. V., Zhernova, O. S. (2010). Rodiuchist chornozemiv zalezhno vid antropohennoho vplyvu [Fertility of chernozems depending on anthropogenic influence]. Herald of KhNAU. 2010. Vol. 4. P. 11-16.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).